Podwyższenie zawieszenia

Mimo iż prześwit Dacii Duster jest jednym z największych na rynku wielu jej właścicieli: zarówno przypadku pierwszej jak i drugiej generacji – chciałby go podwyższyć. Jest to działanie zgodnie z ideą „skoro jest już dobrze, dlaczego by nie zrobić jeszcze lepiej!”.

Teoretycznie do Dacii Duster można by nawet założyć zawieszenie pneumatyczne. Wystarczyłoby dobrać jakieś niedrogie miechy Arnott, kompresor zawieszenia, czujniki i sterowanie praktycznie z dowolnego pojazdu i mamy gotowe zawieszenie pneumatyczne. Jest to jednak rozwiązanie drogie i awaryjne. Pozbawia więc Dustera jego zalet. Takie AirRide do Dustera wykonało już jednak kilka osób i nawet są filmy w internecie.

My jednak proponujemy zakup sprężyn podwyższających. Firma IRONMAN oferuje komplety zestaw 4-rech sprężyn i 4-rech amortyzatorów. Koszt zestawu to ponad 3000 zł, zyskujemy wtedy jednak aż 2″ wysokości (Duster będzie 5 centymetrów wyższy!).

Dlaczego przy wymianie sprężyn powinniśmy zmienić amortyzatory?

Seryjne amortyzatory są twardością dobrane do twardości seryjnych sprężyn. Jeśli wymienimy tylko sprężyny, na twardsze, skuteczność tłumienia będzie zbyt mała! Uzyskamy w ten sposób niebezpieczny efekt zużytych amortyzatorów!!! Odradzamy więc wymianę tylko samych sprężyn!

Regulacja zbieżności i geometrii zawieszenia

Po wymianie sprężyn na wyższe powinniśmy bezwzględnie udać się na stację diagnostyczną bądź specjalistycznego warsztatu zajmującego się ustawieniem zbieżności i geometrii zawieszenia. Taka usługa zazwyczaj nie kosztuje więcej niż 250 zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tuning. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 2 =