Dacia Duster 1.2 TCe

1.2 TCe to najbardziej nowoczesny silnik w całej gamie jednostek napędowych Dustera. Występuje on tylko w autach po liftingu. Silnik ten jest połączeniem mocy, elastyczności i niskiego zużycia paliwa.

Najmniejszy silnik w gamie tego modelu a gwarantuje najlepsze osiągi. Jak to możliwe? Czy wyposażony w łańcuch rozrządu turbodoładowany benzyniak jest wart zainteresowania?

Nowoczesna jednostka Renault wreszcie w ofercie!

Silnik 1.2 TCe to nowoczesna jednostka turbodoładowana z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Ta ostatnia cecha różni ten silnik od tego 1.2 TCe zastosowanego w Dacii Lodgy. Bezpośredni wtrysk paliwa to mniejsze zużycie paliwa i większa elastyczność ale zła wiadomość dla osób pragnących zainstalować instalację LPG. Obecnie instalacje LPG do samochodów z takimi silnikami albo muszę pracować z tzw. dotryskiem benzyny albo są bardzo drogie.

Bardziej elastyczny niż diesel

205 Nm momentu obrotowego przy zaledwie 2000 obr/min czyni tę jednostkę bardziej elastyczną niż 1.5 dCi 110 KM! Należy pamiętać że choć ten silnik ma nominalnie niższy maksymalny moment obrotowy niż 110 konny diesel to silnik ten „dokręca się” przy przyśpieszaniu do prawie 6000 obr/min podczas gdy diesel „dostaje zadyszki” już przy 4500 obr/min.

6-cio biegowa skrzynia z nadbiegiem

Dobre osiągi Duster z silnikiem TCe zawdzięcza również 6-cio biegowej manualnej skrzyni biegów, która to jednak posiada raczej długie przełożenia i 6-ty bieg jest zdecydowanie nadbiegiem który zmniejsza zużycie paliwa.

TCe? Tak, ale bez 4×4!

Duster w tej wersji niewystępujące z napędem 4×4. Być może to kwestia czasu.

Bardziej ekonomiczny niż stary 1.6

Producent podaje średnie zużycie paliwa na poziomie 6,3 litra. W wersji 1.6 4×4 7.1 litra. Oczywiście korzystając z dobrych osiągów samochodu należy spodziewać się wyższego zużycia paliwa. Samochody z turbodoładowaniem dynamiczną jazdę niestety okupują mocno podwyższonym zużyciem paliwa.

2 odpowiedzi na „Dacia Duster 1.2 TCe

  1. Ajd pisze:

    Ciekawe dlaczego nie dali 0.9 TCe (H4Bt) z Renault Captura. Ten silnik ma zwykły wtrysk wielopunktowy i można do niego założyć normalnie LPG. Od 20 lat jeżdżę na tym paliwie i nie zamierzam jeździć bez gazu. Znowu zakup Dustera 1.6 + LPG uważam bez sensu bo spalanie LPG na poziomie 12 litrów to norma… nie wielka to więc oszczędność.
    Wychodzi na to, że tanie auto = drogie paliwo… trudno, „polytyka sprzedazy Renault”.

  2. Szymon pisze:

    Silni oczywiście jest dynamiczny i nowoczesny. Jednakże niestety przy dynamicznej jeździe średnie zużycie paliwa jest wyższe od silnika Dci o ponad 2 litry i przekracza 8 litrów. Przy dużych przebiegach rekompensuje to i uzasadnia zakup diesla. Silniki Dci od 2015 roku mają 260 Nm zamiast 240 Nm i silnik Tce elastyczniejszy na pewno nie jest. Poruszam się na co dzień Dusterem Dci i testowałem Tce. Jeżdzę ponad 60.000 km rocznie i zostanę przy dieslu. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

65 − = 64